Twój Sportowy Serwis Ogłoszeniowy
Czy buty do tenisa mogą zastępować buty do squasha?
16.09.2020r.

Czy buty do tenisa mogą zastępować buty do squasha?

Tytułowe pytanie może wydać się retoryczne: skoro istnieją buty do squasha i buty do tenisa, to znaczy, że muszą się od siebie różnić i nie należy stosować ich zamiennie. Trudno się nie zgodzić. Jeżeli dużo gramy w squasha lub tenisa, to koniecznie powinniśmy zaopatrzyć się w przeznaczone do tych sportów obuwie. Jeżeli gramy sporadycznie, to możemy postawić na uniwersalne buty sportowe. W tekście przedstawiamy charakterystykę wymienionych typów obuwia i rekomendacje do ich stosowania.

 

Posiadanie butów tenisowych i butów do squasha jest konieczne, jeżeli przynajmniej raz w tygodniu jesteśmy na korcie. Jeżeli jednak oba te sporty są dla nas jednymi z licznych aktywności ruchowych, to z powodzeniem możemy używać dobrej jakości butów halowych. Oczywiście pod warunkiem, że uprawiamy tenisa na kortach z twardą nawierzchnią. Do gry na kortach ceglanych i kortach trawiastych będą potrzebne buty z nieco innymi podeszwami. 

 

Jakie parametry powinny posiadać buty do squasha?

 

Squash jest sportem, który wymaga żelaznej kondycji, dynamiki i doskonałego refleksu. Często mówi się, że to dyscyplina dla ludzi lubiących ostrą rywalizację, wręcz agresywnych. Zawodnicy muszą być non stop skoncentrowani, gotowi do natychmiastowego wypadu po piłkę lub błyskawicznego odwrotu. Gracz pozostaje praktycznie w ciągłym ruchu, w stałym napięciu mięśni, na ugiętych kolanach. Każdy mecz to setki nagłych zrywów do krótkiego biegu, gwałtownych obrotów, natychmiastowych zatrzymań. Taka aktywność wymaga doskonałej przyczepności do podłoża i bardzo dobrej stabilizacji stawu skokowego. Dlatego buty do squasha muszą posiadać warstwę antypoślizgową. Jeżeli użyjemy butów z twardymi podeszwami z tworzywa sztucznego, to musimy liczyć się z poślizgami i ryzykiem poważnych urazów.

 

Squash pozwala rozładować emocje, a jednocześnie spalić w krótkim czasie mnóstwo kalorii. Intensywny wysiłek sprawia, że nawet po krótkim meczu zawodnicy spływają potem. Pocą się stopy, a dodatkowo do butów spływa pot z nóg. Jeżeli chcemy zabezpieczyć się przed otarciami i pęcherzami na stopach, buty muszą być odpowiednio wentylowane. Warto też zadbać o dobrej jakości skarpetki. W przeciwnym razie jeden intensywny mecz sprawi, że przez kilka tygodni będziemy wyłączeni z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. 

 

Korty do squasha są wykładane parkietem, panelami drewnianymi lub drewnopodobnymi. To nawierzchnie gładkie i twarde. Profesjonalna podłoga powinna w pewnym zakresie amortyzować, lecz to przede wszystkim na buty spada odpowiedzialność za przyjęcie i złagodzenie sił oddziałujących na stopy w czasie gwałtownych wykroków, zatrzymań i obrotów. Dlatego podeszwy muszą mieć dobrą warstwę amortyzującą i tak wyprofilowany bieżnik, aby możliwe było wykonanie szybkich obrotów przy niewielkim oporze.

 

Ostatnią, lecz nie najmniej ważną właściwością podeszew butów do squasha jest wykonanie ich z niebrudzącego materiału (oznaczanego jako non marking). Jeżeli buty pozostawiają ślady na parkiecie, możemy nie zostać dopuszczeni do gry. Najczęściej non marking są buty z jasnymi podeszwami: białymi, kremowymi czy żółtymi.

 

Wymienione cechy sprawiają, że dobrych butów do squasha możemy w wyjątkowych okolicznościach użyć także do gry w tenisa ziemnego. Jednak w zasadzie tylko na kortach twardych. Problematyczną kwestią jest też sytuacja odwrotna, czyli użycie butów tenisowych do gry w squasha. 

 

Buty tenisowe zawsze dobieramy do rodzaju nawierzchni

 

Wybór butów tenisowych zawsze powinien być podyktowany rodzajem nawierzchni, na której będziemy grali. Do gry na tzw. mączce, czyli nawierzchni ze sproszkowanej cegły, najlepiej nadają się buty do tenisa z podeszwą „w jodełkę” (charakterystyczne ułożenie bieżnika). Cholewka powinna zapewnić dobre trzymanie stawu skokowego i boczne podparcie stopy. Warto też zwrócić uwagę na wzmocnienia bocznej części buta: na ceglastym podłożu będzie bardzo przydatne.

 

Specyficznego typu butów wymagają nawierzchnie trawiaste: dolna część podeszwy jest niemal całkowicie płaska. Niektórzy producenci stosują drobne rowkowanie lub wypustki z elastycznego materiału, dzięki czemu buty zapewniają przyczepność nawet na wilgotnej trawie. Korty trawiaste są szybkie, wymagają szybkiego dobiegania do siatki, przy którym doskonale sprawdza się elastyczna, zapewniająca swobodę ruchów cholewka.

 

Większość kortów w Polsce ma nawierzchnię ceglaną. Jednak stopniowo rośnie liczba nawierzchni twardych. Poruszanie się po nich w trakcie gry wymaga przede wszystkim doskonałej amortyzacji. Warto też zadbać o sztywniejszą cholewkę, która będzie chroniła przed skręceniami stawu skokowego przy nagłych zwrotach i wypadach do piłki. Buty tenisowe na nawierzchnie twarde to dość uniwersalny typ obuwia, które można (jeżeli nie mamy innego) stosować również na trawie i na kortach ceglanych.

 

Dlaczego nie zaleca się używania butów tenisowych do gry w squasha? 

 

Jeżeli posiadamy buty dostosowane do nawierzchni ceglanych (oznaczenie clay), to będą one utrudniały dynamiczne poruszanie się po parkiecie przy grze w squasha. Jodełka bez stref obrotu nie zapewni właściwego komfortu i dynamiki ruchu. Poza tym może okazać się, że buty pozostawiają ślady i – niezależnie od przyczepności i wygody – nie będziemy mogli ich użyć. Z kolei buty na nawierzchnie twarde mogą mieć zbyt małą przyczepność: odporna na ścieranie podeszwa o podwyższonej twardości będzie ślizgała się po gładkim parkiecie.

 

W zasadzie nie istnieje coś takiego, jak uniwersalne obuwie sportowe. Ale jeżeli koniecznie chcemy jedną parą obsłużyć wszystkie rodzaje aktywności fizycznej pod dachem, to najlepiej wybrać dobrej jakości buty halowe. Poza squashem będziemy mogli w nich zagrać w piłkę siatkową czy ręczną, badmintona, a nawet koszykówkę. W tej ostatniej dyscyplinie króluje obuwie znacznie cięższe, wyposażone w bardzo mocne strefy amortyzacji, które bardzo przydają się w czasie opadania na parkiet po wyskokach pod koszem. Jednak do okazjonalnych meczów czy gry na jeden kosz halówki będą zupełnie wystarczające. Przydadzą się też do fitnessu. 

 

Niezależnie od tego, jakie ostatecznie buty do squasha wybierzemy, należy zadbać o ich dokładne dopasowanie. But nie może być ani za duży, ani za mały. Nie powinien uciskać stopy, ale też nie może pozwalać na jej przesuwanie się w czasie nagłych hamowań i zrywów. W przeciwnym razie błyskawicznie uszkodzimy sobie skórę na stopach, w tym szczególnie na palcach. Niskiej jakości buty potrafią w czasie zaciętej gry dosłownie zdewastować stopy.