Twój Sportowy Serwis Ogłoszeniowy
Spodenki fitness - jak dobrać je do ćwiczeń?
10.01.2020r.

Spodenki fitness - jak dobrać je do ćwiczeń?

Dla wielu osób, które zdecydowały się podjąć aktywność fizyczną, pierwszym dylematem jest to, w co się ubrać do ćwiczeń. Czy spodenki fitness są odpowiednie na siłownię, jogę lub ćwiczenia aerobowe? A jeśli tak, to jakie spodenki do fitnessu wybrać: krótkie, długie, obcisłe, czy może luźne? Podpowiemy, jak kupić spodenki fitness, które zapewnią wygodę i dobrze będą wyglądać. Temat dotyczy nie tylko spodenek do ćwiczeń damskich, ale także tych dla mniej lub bardziej wyćwiczonych panów. 

 

Blog

 

Materiał spodenek fitness

Kiedyś najczęściej spodenki fitness szyte były z bawełny. Dzisiaj wiemy, że chociaż jest to materiał naturalny, to jednak nie sprawdza się najlepiej jako ten do szycia ubrań sportowych, bo nasiąka potem, sprawia, że ciało ciągle jest wilgotne, a bakterie szybko przyczyniają się do powstawania przykrego zapachu ciała podczas ćwiczeń. Dobrze jest więc zrezygnować z tradycyjnych bawełnianych spodni czy dresów, gdy idziemy na trening siłowy lub cardio, podczas którego bardzo wzrasta temperatura ciała, ani na treningi biegowe czy inne na świeżym, ale zimnym powietrzu. Wśród modeli spodenek do ćwiczeń wyróżniają się szorty oraz legginsy z tkanin syntetycznych. Poliester i inne gatunki sztucznego materiału to sprzymierzeńcy sportowców. Wbrew negatywnym opiniom z przeszłości, znakomicie zapewniają skórze oddychanie. Spodenki fitness ze sztucznych, zwanych też funkcyjnymi, tkanin, odprowadzają wilgoć od ciała i błyskawicznie wysychają, nie powodując uczucia wychłodzenia i nie dając bakteriom czasu na rozwijanie się w ciepłym i mokrym środowisku. Odzież funkcyjna, w zależności od tego, z jakiej mieszanki włókien ją uszyto, nadaje się i do uprawiania sportu latem lub w dusznym sportowym klubie, i na zewnątrz jesienią lub zimą. Dres z bawełny najlepiej zostawić sobie na czas po ćwiczeniach, kiedy zależy nam na miękkiej, ciepłej tkaninie. 

 

Blog

 

Długość nogawki w spodenkach fitness

Spodenki fitness mogą mieć naprawdę zróżnicowaną długość. Popularne są nogawki długie, ⅞, 3/4 , a także krótkie spodenki fitness, czyli szorty. Znaleźć można też spodenki za kolano i do kolana. To, jak długie spodenki fitness wybierzemy, zależy od samych ćwiczeń i warunków panujących w sali lub na zewnątrz. Na przykład do ćwiczeń typu joga lub pilates, czyli takich, w których często się klęczy, lepsze będą dłuższe spodnie. Na siłownię, do biegania po bieżni, czy gry w siatkę, szorty fitness będą idealne. Panie często też dopasowują spodenki fitness damskie do swojej figury. Te niższe miłośniczki sportu powinny unikać spodni o średniej długości, ponieważ optycznie skracają nogi. Ponadto spodnie krótsze, kończące się pod kolanem, przy mocniejszych łydkach mogą uciskać i osłabiać układ krążeniowy. 

Z szortów fitness na korzyść dłuższych spodenek treningowych powinny zrezygnować też osoby z masywniejszymi udami, ponieważ dla nich trening może skończyć się odparzeniami i otarciami naskórka po wewnętrznej stronie ud.
Zawsze dobrze sprawdzają się długie legginsy, które wykonane są ze sztucznych włókien. Obecnie ilość wzorów i kolorów jest tak duża, że chętnie korzystają z nich także panowie. 

Szerokość nogawki w spodenkach do ćwiczeń

Spodenki fitness różnią się także szerokością nogawek. Tutaj można kierować się własnymi upodobaniami, bo nie każdy jest gotowy na pokazanie swoich nóg w obcisłym stroju. Sportowcy jednak, także amatorzy, dobierają szerokość spodni do konkretnej dyscypliny. I tak luźne nogawki spodni fitness zapewniają maksymalną wygodę w tańcu czy w sztukach walki. Niestety nie są zbyt wygodne podczas uprawiania sportów wymagających szybkości i błyskawicznej zmiany pozycji. Nie są też odpowiednie do jogi czy innych ćwiczeń, w których czasami nogi trzeba trzymać w górze. Wybierzmy obcisłe spodenki do ćwiczeń siłowych, cardio, na treningi wytrzymałościowe i inne, które zwiększają temperaturę ciała. Obcisłe spodenki sprawdzą się także w czasie pilatesu, jogi, stretchingu. 

Kolory i ułatwienia stosowane przy szyciu spodenek do fitnessu

Kiedy już wiemy, z jakiej tkaniny spodenki fitness wybrać, jaką mają mieć długość i jaki krój, warto zwrócić uwagę na to, czy mają kieszenie, do których można schować klucze czy telefon. Niektórzy producenci odzieży fitness stosują też szlufki, do których można przyczepić tego typu akcesoria. Bez nich należy zaopatrzyć się także jakieś etui czy nerkę do przenoszenia niezbędnych przedmiotów. Osoby, które nastawiają się na trening na zewnątrz, na przykład wybrali bieganie, nordic walking, jazdę na rowerze, powinni sprawdzić, czy spodnie mają wstawki odblaskowe. One naprawdę zwiększają bezpieczeństwo treningu!

Teraz już pozostaje tylko dobrać idealny kolor. Wiele zależy od upodobań osobistych, ale warto pamiętać, że bardzo ciemne kolory ukrywają plamy z potu. Dlatego, jeśli pocimy się bardzo, wybierzmy spodenki fitness czarne, grafitowe, granatowe. Dobrze kamuflują też wszelkie wielobarwne ubrania, dlatego wzory tęczowe, geometryczne, artystyczne czy abstrakcyjne na pewno dobrze się sprawdzą w sali ćwiczeń. Źle natomiast maskują pot tkaniny kolorowe, ale intensywne, na przykład czerwień. Jasny kolor, biały albo żółty sprawdzi się lepiej na sali ćwiczeń. 

 

Blog

Gdzie kupić spodenki fitness?

Spodenki fitness, krótkie, długie, damskie, męskie, obcisłe czy szerokie, zawsze można kupić w portalu Pricelesso. To wyjątkowe miejsce w Internecie, w którym sprzedawcy ubrań sportowych proponują swoje produkty, ale także świetna strona do sprzedaży ubrań sportowych niepotrzebnych, niepasujących, używanych. Dzięki temu, że sprzedawcy mogą korzystać z wyjątkowych pakietów, kupujący mają olbrzymi wybór ubrań do uprawiania różnych dyscyplin sportowych w wyjątkowo niskich cenach. Nie martw się więc, że nie masz jeszcze idealnych spodenek do ćwiczeń. Sprawdź oferty Pricelesso i wybierz ubranie, które sprawi, że trening stanie się przyjemnością.