Twój Sportowy Serwis Ogłoszeniowy
Orbitrek - aerobowy trening w domu
16.10.2019r.

Orbitrek - aerobowy trening w domu

Okazję do stacjonarnego wykonywania ćwiczeń aerobowych wykorzystują osoby, które dbają o linię i zdrowie. Orbitrek, bardzo popularne i lubiane urządzenie, pozwala na ogólny trening całego ciała niezależnie od pogody, stanu zdrowia, wagi i celów, które chciałaby osiągnąć osoba ćwicząca. Połączenie ruchów typowych dla rowerka lub steppera z ćwiczeniem ramion harmonijnie rozwija układ kostny i mięśniowy, daje przy tym olbrzymią satysfakcję z faktu spalenia setek kalorii w ciągu zaledwie godziny treningu. 

 

Blog

 

Jak wygląda trening na orbitreku?

Trening na orbitreku wygląda banalnie i przypomina bieg albo nawet latanie, dlatego niektórzy na to urządzenie mówią orbitrek powietrzny. Osoba ćwicząca musi stanąć na płozach urządzenia, chwycić za ruchome rączki i wykonywać proste ruchy stopami, podobne do tych, jakie wykonuje się podczas jazdy na rowerze, z tym że pośladki biorą czynny udział w ćwiczeniach, a nie spoczywają na siodełku. Podczas korzystania z orbitreka w ruch wprowadzane są nie tylko całe nogi, ale także ręce, które poruszają się w przód i w tył naprzemiennie z nogami. Jeśli osoba ćwicząca nie chce wykonywać ruchu ramionami, może w wielu modelach tego urządzenia zablokować poruszanie się przednich uchwytów. 

 

Blog

 

Zalety ćwiczeń na orbitreku

Pierwszą zaletą ćwiczeń na orbitreku jest na pewno rozgrzanie wszystkich mięśni. To świetne ćwiczenie na początek treningu siłowego, którym można zastąpić jazdę na rowerze stacjonarnym albo bieganie po bieżni, chociaż żadne z tych urządzeń się nie wyklucza i podczas treningu aerobowego można przechodzić z jednego na drugie. Trening na orbitreku zwiększa wydolność płuc i kondycję całego organizmu, przez co dotlenia organizm i poprawia nastrój, ponieważ uaktywnia produkcję endorfin. W przeciwieństwie do biegania ćwiczenia na orbitreku mniej obciążają stawy skokowe i kolanowe, bywają też mniej męczące. Dzięki ruchomym uchwytom w ruch wprowadzane są także ramiona. Sylwetka staje się więc smuklejsza, a mięśnie rąk silniejsze. Ponieważ podczas ćwiczeń na orbitreku trzeba utrzymać równowagę, organizm korzysta też z siły mięśni brzucha i pośladków, a napinając je, wzmacnia też mięśnie grzbietowe odpowiedzialne za stabilne utrzymanie kręgosłupa. Ponieważ orbitrek elektromagnetyczny, jak i mechaniczny nadaje się do ćwiczeń w domu, nie trzeba korzystać z siłowni, by cieszyć się dobrą kondycją i nienaganną sylwetką. 

Rodzaje orbitreków

Wśród urządzeń do ćwiczeń wyróżniamy trzy rodzaje orbitreków. Orbitrek mechaniczny to urządzenie najstarszego typu, w którym siłę oporu reguluje się za pomocą pokrętła. Orbitrek magnetyczny ma system hamowania działający na zasadzie magnesów rozmieszczonych wokół koła zamachowego. Opór reguluje się manualnie lub elektronicznie, przyciskami na panelu komputera. Orbitrek magnetyczny działa ciszej i precyzyjniej niż orbitrek mechaniczny. Z kolei orbitrek elektromagnetyczny także wykorzystuje opór magnetyczny, ale jest regulowany za pomocą silnika elektrycznego. Poziom obciążenia ustawia się na komputerze. W nowoczesnych modelach można nawet wybrać indywidualny program treningu. Orbitrek elektromagnetyczny stawia znacznie większy opór niż magnetyczny albo mechaniczny. 

Orbitrek - jaki wybrać?

Poznając zasady działania orbitreków nietrudno domyślić się, że pierwszy, orbitrek mechaniczny jest najprostszy i jednocześnie najtańszy. Powoduje najwięcej hałasu oraz ogranicza możliwość precyzyjnego ustawienia oporu. Z kolei orbitrek elektromagnetyczny jest najbardziej precyzyjny, cichy i wydajny, ale jednocześnie najdroższy. Niektóre orbitreki wyposażone są też w możliwość pomiaru tkanki tłuszczowej oraz wykonują test na wydolność organizmu. Umożliwiają więc na precyzyjny dobór obciążenia, które nie doprowadzi do kontuzji, ale pozwoli spalić odpowiednią dawkę kalorii. 

Kierując się ceną i możliwościami urządzenia podczas zakupu, nie można zapomnieć też o innych cechach orbitreków. Kupując maszynę, trzeba zwrócić uwagę na to, czy została solidnie wykonana i dla kogo będzie przeznaczona. Osoba o drobnej budowie może ćwiczyć na niewielkim urządzeniu o średniej nośności, ale już masywna powinna wybrać dużego orbitreka, który na pewno zagwarantuje jej bezpieczeństwo i stabilność. Warto na to zwrócić uwagę, gdy kupujemy sprzęt do domu i mamy ograniczoną przestrzeń. Korzystanie z orbitreka może być też utrudnione, jeśli nie będzie on dopasowany do wzrostu osoby ćwiczącej. 

 

Blog

 

Jakie efekty dają ćwiczenia na orbitreku?

Jak ćwiczyć na orbitreku, żeby schudnąć? Ze względu na to, że organizm przez pierwsze 30 minut treningu spala zasoby węglowodanów, a nie czerpie energii ze zmagazynowanego tłuszczu, cały trening odchudzający powinien trwać nie mniej niż 40 minut. Osoba, która waży 70 kg, powinna ćwiczyć na orbitreku przez godzinę, żeby spalić 350 kcal. To tyle kalorii, ile ma spory obiad ze smażonym kotletem. Dobrym rozwiązaniem zapewniającym świetne efekty ćwiczeń na orbitreku jest stosowanie wysiłku naprzemiennego. Interwały na orbitreku, czyli przeplatanie krótkich okresów intensywnego wysiłku z okresami umiarkowanego wysiłku pozwolą na to, by organizm spalał tłuszcz także na długo po zakończeniu treningu. Trening na orbitreku powinien być wykonywany 3-4 razy w tygodniu, a pomiędzy treningami musi być minimum dzień przerwy. 

Orbitrek jest też znakomitym urządzeniem do rozgrzewki, dlatego można trenować na nim krócej, tuż przed ćwiczeniami siłowymi. Można też treningiem na orbitreku zakończyć trening siłowy. 

Gdzie kupić dobry orbitrek?

Ćwiczenia na orbitreku można wykonać właściwie w każdym studiu fitness. Jest to urządzenie cenione przez trenerów i lubiane przez osoby, które dbają o dobrą kondycję i stan swojego zdrowia. Jednak nie każdy ma okazję, pieniądze i ochotę, by 3-4 razy w tygodniu przebywać na siłowni. W takim przypadku można pozwolić sobie na zakup orbitreka i korzystanie z niego w domowym zaciszu, nawet podczas oglądania seriali. Orbitreki mechaniczne, magnetyczne i elektromagnetyczne różnych marek znaleźć można w Pricelesso, portalu z najlepszym sprzętem sportowym. Tutaj każdy znajdzie urządzenie, które umożliwi wykonanie profesjonalnego, skutecznego treningu.