Twój Sportowy Serwis Ogłoszeniowy
Kask rowerowy - dlaczego musimy jeździć w kasku?
27.11.2019r.

Kask rowerowy - dlaczego musimy jeździć w kasku?

Polskie przepisy nie stanowią, że podczas jazdy na rowerze koniecznie trzeba mieć kask na głowie. Dla każdego jest to wolny wybór. Jednak warto pomyśleć o tym, że to nakrycie głowy, które faktycznie zwiększa bezpieczeństwo i sprawia, że w sytuacji, kiedy dojdzie do upadku, rowerzysta ma większe szanse na wyjście z niego bez szwanku. 

Dlaczego warto zakładać kask rowerowy?

Podczas upadku z roweru można złamać rękę, nogę, pokaleczyć się czy poobijać. Zwykle takie skutki wypadku rowerowego nie grożą powikłaniami oraz nie zagrażają życiu. Co innego, kiedy głowa rowerzysty uderzy w część roweru, chodnik, krawężnik, szybę albo maskę samochodu lub zderzy się z ciałem innego użytkownika drogi. Skutki mogą być opłakane i skończyć się kalectwem lub śmiercią. To dlatego w sklepie rowerowym można kupić kaski w różnych stylach, przeznaczone dla osób, które jeżdżą na rowerze miejskim lub preferują jazdę wyczynową. Można kupić też kask rowerowy damski lub kask rowerowy męski. Nieważne jest, że kask nie jest korzystny na fryzury lub ogólnego wyglądu, najważniejsze, że ratuje życie. Obecnie produkowane kaski są lekkie, przewiewne, bardzo trwałe i często też świetnie wyglądają. Nie tylko wygodnie się je nosi, ale przede wszystkim zmniejszają one ryzyko pojawienia się przykrych konsekwencji upadku. 

 

Blog

 

Kaski na rower produkowane są różnymi metodami. Najczęściej producenci stosują metodę in-mold, w której w szkielet z tworzywa wstrzykuje się spieniony polistyren. Taki kask jest bardzo wytrzymały i jednocześnie lekki. Kaski wykonane w technologii MIPS to połączenie skorupy z wkładką. Kask taki jest cięższy, ale zapewnia jeszcze lepszą ochronę głowy. 

Kask rowerowy a przepisy kodeksu drogowego

Z prawnego punktu widzenia nie ma w Polsce obowiązku jeżdżenia w kasku. To od rowerzysty zależy, czy nałoży na głowę czapkę, kaptur czy kask. Wzrasta jednak wyraźnie świadomość rowerzystów, zarówno tych dorosłych, jak i małoletnich, że kask jest ważnym rodzajem zabezpieczenia i warto go mieć zawsze na głowie, także wtedy, kiedy wybieramy się na powolną przejażdżkę pustą ścieżką. Rowerzyści zawodowi oraz wyczynowi zdecydowanie nie zapominają o założeniu kasku, często wybierając bardzo drogie i skomplikowane w swojej budowie modele. Blog

 

Jak dobrać kask rowerowy? 

Wśród wielu użytkowników rowerów panuje błędne przeświadczenie, że kaski są niewygodne i brzydkie. A jeśli są ładne i wygodne, to są niezwykle drogie. Tymczasem za całkiem nieduże pieniądze można kupić skutecznie chroniący głowę kask do roweru. Najdroższe kaski mogą kosztować ponad 1000 zł, najtańsze 30-40 zł. Jednak te tanie nie zawsze skutecznie chronią głowę. Cena kasku przekłada się bowiem na jakość produktu. Nie można kupować kasku z najtańszego styropianu i plastiku, bo nie spełni on swojej funkcji. Jeśli chcemy produkt dobrej jakości, faktycznie chroniący głowę, warto mieć powyżej 50-100 zł. Kask powinien być dobrany nie pod kątem kolorów pasujących do roweru lub cery użytkownika, ale jego przeznaczenia i rozmiaru. Styl jazdy na rowerze warunkuje dobór odpowiedniego modelu. Inny bowiem kupuje się do jazdy miejskiej, inny do wykonywania akrobacji na rampach. 

Rodzaje kasków rowerowych

Jeśli potrzebujemy kasku najbardziej uniwersalnego, który sprawdzi się do jazdy miejskiej i górskiej, możemy wybrać kask MTB. Został on stworzony z myślą o kolarstwie w terenie, jednak jako szosowy czy rekreacyjny sprawdzi się równie dobrze. Kaski MTB to chyba najszersza oferta na rynku, dlatego każdy może wybierać spośród wielu kolorów, rozmiarów, wzorów. Kask MTB chroni górną część czaszki oraz tył głowy, sięga bowiem do połowy odcinka potylicznego. Dobrze podczas jazdy sprawdzają się kaski z daszkiem przeciwsłonecznym i chroniące przed gałęziami. Trzeba jednak pamiętać, że ze względu na swoją konstrukcję kask nie nadaje się do kolarstwa wyczynowego, nie chroni bowiem szczęki, twarzy i dolnej części potylicy. 

Rowerzyści, którzy lubią szybką jazdę i preferują kolarstwo szosowe, powinni wybrać kask, który charakteryzuje się przede wszystkim aerodynamiczną konstrukcją. Podczas jazdy szosowej rowerzysta rozwija bardzo duże prędkości, dlatego kask do roweru szosowego ma opływowe kształty i nie ma daszka w standardzie. Warto pamiętać, że kaski do rowerów szosowych mają mniejszą wytrzymałość niż te do MTB, nadają się jednak do rekreacyjnej jazdy rowerem miejskim. 

Przypominające kaski motocyklowe modele downhill lub zwane full-face to rozwiązanie dla rowerzystów, którzy lubią jazdę ekstremalną. Zaletą tych kasków rowerowych jest na pewno znacznie lepsza niż w tradycyjnych, ochrona głowy oraz odpinany daszek przeciwsłoneczny. Nie są jednak tak wygodne, jak tradycyjne, bo dosyć ciężkie, natomiast nie tylko chronią głowę, ale także szczękę, a przy dopasowanych goglach także twarz. Cała głowa jest więc dobrze obudowana. 

Osoby, które nie potrzebują aż tak zabudowanego modelu, mogą zdecydować się na model enduro. Kask enduro jest lżejszy, ale lepiej chroni tył głowy (potylicę i dolną część czaszki), niż modele MTB albo kaski szosowe. Z kasków enduro chętnie korzystają rowerzyści górscy, bo są równie przewiewne, jak kaski MTB, ale jednak stanowią lepsze zabezpieczenie głowy. 

Zwolennicy jazdy na rowerach BMX, podskoków, pokonywania przeszkód i wykonywania akrobacji, wybierają często kask typu orzeszek. Ma on prostą, zamkniętą budowę, jest wytrzymały i mocny, idealny także do jazdy na rolkach lub deskorolce. Wadą jest ograniczona wentylacja i dosyć wysoka waga. 

Odkąd rowery stały się w mieście powszechnym środkiem transportu, rośnie wśród rowerzystów zainteresowanie kaskami do rowerów typu miejskiego. Można w mieście jeździć w kasku MTB, ale to miejski kask bardziej pasuje do ubrania, zwłaszcza u osób, które pedałują w stroju do pracy. Modele kasków miejskich pasują nawet do sukienki lub garnituru, mają ciekawe kształty i wykończenia, są lekkie i wytrzymałe, chociaż w tym przypadku zawsze nieco ustępują kaskom MTB. 

Żeby osoba dorosła chętnie jeździła w kasku, powinna uczyć się tego od najmłodszych lat. Warto więc zaopatrzyć dzieci w ich własne kaski, zwłaszcza kiedy uczą się jeździć na rowerze i przez to często się wywracają. Kaski dla dzieci mogą mieć kształt orzeszka, ale zwykle są to po prostu modele MTB tylko w lubianych przez dzieci kolorach lub ozdobione naklejkami. Kupując kask rowerowy dla dziecka, nie próbujmy oszczędzać i kupować go „na wyrost”. Dobrze dobrany kask musi dobrze trzymać się głowy. 

 

Blog

 

Jak dobrać rozmiar kasku rowerowego?

Sam wygląd kasku i jego przeznaczenie to nie wszystko. Kask musi przede wszystkim dobrze trzymać się na głowie. Jeśli będzie za luźny, zsunie się podczas upadku, czyli wtedy, kiedy ma być dla głowy niczym ochronna obudowa. Za ciasny, jeśli w ogóle włożymy go na głowę, powoduje dyskomfort. Przed zakupem warto więc zmierzyć obwód swojej głowy na wysokości czoła, nad uszami oraz na potylicy i wybierać kask najbardziej zbliżony wymiarami do wielkości głowy. Może być też tak, że kask, teoretycznie prawidłowo dobrany rozmiarem, będzie uwierał. Można w takim przypadku poszukać modelu o innej budowie. Kiedy kupujemy kask online przez portal lub sklep sportowy, szansa na to, że trafimy z rozmiarem, jest spora, jeśli wyregulujemy wszelkie paski i umocowania. Kask powinien dobrze trzymać się na głowie, warto więc nią pokręcić i potrząsać podczas przymiarki. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kasku rowerowego?

Typ, wygląd oraz rozmiar to najważniejsze cechy każdego kasku rowerowego. Warto jednak uwzględnić inne, by cieszyć się komfortem jego użytkowania. Bardzo ważna jest wentylacja kasku, zwłaszcza latem, podczas upałów. Zimą natomiast zbyt wiele otworków może przyczynić się do odczuwania zimna. Jeśli jeździmy przez cały rok na rowerze, możemy wybrać dwa różne kaski albo zdecydować się na kask dobrze wentylowany z dodatkowymi akcesoriami takimi jak nakładki lub nakrycia na otwory. Jeśli możemy dopasować kask do większego obwodu głowy, możemy też kupić chustkę lub czapkę, na którą nałożymy kask zimą. Latem kask można wyposażyć w daszek przeciwsłoneczny. 

Modele dobrych kasków rowerowych posiadają też akcesoria, które można dopasować do swoich oczekiwań. Mogą być to dodatkowe paski lub pokrowiec, który ułatwia transport, lampka, a nawet kamerka sportowa. 

Czy kask rowerowy przy wypadku może się rozpaść?

Z doświadczeń wielu cyklistów wynika, że podczas upadku i uderzenia głową w chodnik czy maskę samochodu, kask rozpada się na małe kawałki. Jest to częsta tendencja nawet wysokiej jakości kasków, ponieważ tworzywo przyjmuje na siebie całą siłę uderzenia. Nie ważne, że kask w takiej sytuacji się rozpadł i nadaje się tylko do wyrzucenia, najważniejsze, by głowa rowerzysty nie ucierpiała. Warto pamiętać, że jeśli na kasku pojawiły się nawet drobne uszkodzenia, nie nadaje się on już do użytku. 

Gdzie kupić dobry kask rowerowy?

Podczas kupowania kasku rowerowego damskiego, męskiego i dla dziecka warto mieć duży wybór. W Pricelesso znajdziesz różnorodne kaski do rowerów, małe, duże, do miejskich rowerów i jazdy wyczynowej. Z użytkownikiem Pricelesso w Strefie Sportu możesz negocjować zakup nowego kasku, a także wystawić ogłoszenie „kupię” i czekać na propozycję od najlepszych sprzedawców. Zamieść ogłoszenie „sprzedam” lub „kupię” kask rowerowy, a system Pricelesso sam znajdzie odpowiedzi na Twoje ogłoszenie. Pricelesso przynosi korzyści i kupującym, i sprzedającym, dostarczając korzystne pakiety ogłoszeniowe.