Twój Sportowy Serwis Ogłoszeniowy
Jakie buty do biegania dla początkującego?
05.05.2020r.

Jakie buty do biegania dla początkującego?

Biegać może właściwie każdy. Tylko osoby z dużą nadwagą i przewlekłymi chorobami muszą wybrać inny sport. Bieganie jest sportem demokratycznym, nie wymaga dużych nakładów finansowych, biegać można w zwykłym dresie. Jednak buty są dla biegacza bardzo ważne, a pierwsze buty do biegania trzeba kupić uważnie, bo niewłaściwie dobrane, mogą na zawsze zniechęcić do pokonywania kolejnych kilometrów. Nie biegaj w trampkach ani zwykłych tenisówkach! Z nami kupisz wygodne buty do biegania dla amatora.

Blog

Pierwsze buty do biegania — na co zwrócić uwagę?

Niektórzy sądzą, że buty do biegania dla początkującego mogą być zwykłymi butami sportowymi. Zapaleńcy zakładają zwykłe trampki albo buty do sportów halowych i wyruszają w trasę. Tymczasem bieg w zwyczajnym obuwiu bardzo szybko skończy się bólem stóp, stawów kolanowych, bioder. Na stopach mogą też błyskawicznie pojawić się bolesne odcisk. Także dobrze dopasowane i wygodne buty do chodzenia na co dzień nie mogą służyć do biegania, jeśli nie są do tego przeznaczone. Udowodnimy, że buty do biegania muszą mieć odpowiednio amortyzująca podeszwę, że dzielą się na buty do biegania po asfalcie i innych podłożach twardych oraz do biegania w terenie. Mogą być też przeznaczone dla osób z wadami w budowie stóp. Dlatego przede wszystkim, zanim wyjdziemy na ścieżki biegowe, musimy zakupić odpowiednie obuwie. 

Niektórzy biegacze zwracają uwagę przede wszystkim na cenę, na wygląd i markę obuwia do biegania. Kierują się albo panującą modą, dodatkowo podsycaną przez zdjęcia instagramowe na profilach gwiazd, albo chcą wydać jak najmniej, decydując się na buty z bazaru lub zwykłe tenisówki. Takie kryteria doboru butów dla początkującego biegacza mijają się z celem. To, że ktoś zainwestuje kilkaset złotych w buty do biegania, nie oznacza, że będą one dla niego wygodne, ale jakość butów ma też odbicie w cenie. Można więc szukać dobrych butów do biegania za rozsądne pieniądze, ale faktycznie przeznaczone do uprawiania tego sportu. 

Blog

Rodzaje butów do biegania

Buty do biegania dzielą się na treningowe, startowe i trailowe. Wyróżnić możemy także buty dla osób ze stopą pronującą. Dzięki specjalnej podeszwie z twardej i gęstej pianki umieszczonej w bucie korygują one pronację stopy. Buty dla biegacza treningowe przeznaczone są właśnie do codziennego biegania, mają dużą albo średnią amortyzację. Są najlepsze jako buty do biegania dla początkujących. Później biegacz może sięgnąć po buty startowe, lżejsze od treningowych, ale jednocześnie z mniejszą amortyzacją. Służą do biegów sprinterskich po utwardzonej nawierzchni stadionu. Buty trailowe to już obuwie dla biegaczy ekstremalnych, którzy biegają po leśnych drogach, błocie, korzeniach, a nawet w śniegu. Początkujący biegacze mogą spróbować tych butów, jeśli zaczynają treningi zimą, gdy spadł śnieg. 

Amortyzacja — ważna rola butów do biegania

Najważniejszą funkcją butów do biegania dla amatora i biegacza zaawansowanego, jest amortyzacja. Specjalne systemy muszą wspierać pracę stóp, by zapobiec bólom i obciążeniom stawów, nie tylko tych w stopie, ale także w kolanach i biodrach. Trudno jednak określić, jak bardzo amortyzowane buty wybrać, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonego biegacza, bo wiele zależy od jego wagi, wzrostu, sprawności fizycznej, tempa biegu oraz tego, po jakiej powierzchni biega. Lekka i dobrze amortyzująca pianka jest zawsze lepsza niż twarda podeszwa bez żadnej amortyzacji. Buty do biegania dla początkującego powinny więc mieć średni stopień amortyzacji. 

Buty do biegania po asfalcie

Osoby, które trenują w mieście, najczęściej biegają po chodnikach czy kostce brukowej. Dla nich więc przeznaczone są buty do biegania po asfalcie. Buty do biegania po asfalcie są tak skonstruowane, by miały wysoką amortyzację wstrząsów, ale także znakomitą przyczepność do podłoża. Trzeba pamiętać, że asfalt, płyty chodnikowe czy kostka po deszczu jest bardzo śliska, więc obuwie ma chronić także przed upadkiem. Podeszwy butów do biegania po asfalcie muszą być także odpowiednio odporne na ścieranie, by nie zużywały się zbyt szybko. Mają one zwykle gładszy bieżnik, podeszwa wykonana jest z elastycznej gumy i pianki, a góra butów z przewiewnej siateczki lub tkaniny, która zapewnia skórze stóp właściwą cyrkulację powietrza. Zanim więc kupimy buty dla początkującego biegacza, musimy sprawdzić, czy są one przeznaczone do biegania po twardych powierzchniach. Oczywiście na krótko można zejść z ubitych tras i przebiec się po lesie, ale jeśli zamierzamy trenować tylko i wyłącznie na leśnych ścieżkach, biegać w terenie, lepsze będą buty do biegania po lesie. 

Buty do biegania w terenie

Buty do biegania w terenie różnią się budową od butów do biegania po asfalcie. Ich podeszwa jest sztywniejsza, twardsza, ma natomiast głębszy bieżnik. Tego typu buty do biegania mają zapewnić przede wszystkim stabilność i znakomitą przyczepność do zróżnicowanego podłoża. Nie straszny jest im piasek, błoto, kamienie, wystające korzenie. Gruba i sztywna podeszwa ma oczywiście funkcję amortyzacji, ale przede wszystkim sprawia, że biegacz nie czuje pod stopą wszelkich nierówności. Góra butów do biegania jest także bardziej odporna na przetarcia, które mogą zdarzyć się przy zahaczeniu o kamień, konary, korzenie i ma chronić stopy przed przypadkowym skaleczeniem. 

Blog

Damskie a męskie buty do biegania

Damskie stopy różnią się od męskich przede wszystkim rozmiarem. Damskie buty do biegania dla amatora są nieco węższe, a ich rozmiarówka zwykle kończy się na rozmiarze 41 czy 42. Buty męskie do biegania są w większych rozmiarach i są szersze. Poza tym różnią się kolorystyką, która w większości przypadków jest żywsza w butach damskich, chociaż i to się zmienia. Można kupić buty białe, różowe, żółte, niebieskie i inne, niezależnie od tego, czy szukamy obuwia damskiego, czy męskiego. 

Dobre buty do biegania — czy muszą być drogie?

Wśród początkujących biegaczy szukających dobrych butów do biegania, jest wielu takich, którzy kupują obuwie byle jakie, nieprzeznaczone do biegania, ale za małą kwotę, jak i wielu takich, którzy najpierw wydają kilkaset złotych na buty do biegania, a następnie wychodzą pierwszy raz na trasę. Mamy dobrą wiadomość: buty do biegania nie muszą być drogie, a tanie buty do biegania wcale nie są kiepskiej jakości. Na początek można znaleźć dobre buty do biegania w rozsądnej cenie, takie, które są wygodne, dobrze amortyzują, nie zniechęcają do treningów. Kiedy już złapiemy bakcyla biegania, przekonamy się, że jest to świetny sport, możemy kupić droższe buty do biegania, np. ulubionej marki lub specjalistyczne, np. dla osób ze stopą pronującą lub supinującą. 

Gdzie kupić dobre buty do biegania?

Niezależnie od tego czy szukasz tanich, czy markowych dobrych butów do biegania, te dla początkujących biegaczy i biegaczy zaawansowanych oraz zawodowców na pewno znajdziesz w Pricelesso. Pricelesso jest portalem, w którym można bezpiecznie zrobić zakupy online. Możesz kupić buty dla początkującego biegacza, damskie lub męskie, buty do biegania po asfalcie lub w terenie, pierwsze buty do biegania lub kolejne. A wszystko to dzięki temu, że w Pricelesso sprzedawać mogą producenci, dystrybutorzy sprzętu sportowego, osoby prywatne, którzy korzystają ze świetnych pakietów na ogłoszenia w Pricelesso.