Twój Sportowy Serwis Ogłoszeniowy
Jaki rowerek biegowy dla dziecka? Doradzamy!
12.05.2020r.

Jaki rowerek biegowy dla dziecka? Doradzamy!

Małe dzieci potrzebują naprawdę dużo ruchu. Nie tylko chodzi o to, by uwolnić ich nadmiar energii, ale bieganie czy jazda na rowerze biegowym podnosi odporność ich organizmów oraz zapewnia harmonijny rozwój całego ciała. Rower biegowy dla dziecka jest świetnym pojazdem, dzięki któremu maluch może pokonywać kilometry, uczy się przy tym koordynacji ruchowej i trzymania równowagi. Rower biegowy jest też wstępem do nauki jazdy na rowerze tradycyjnym. Jaki rowerek biegowy wybrać, spośród różnych modeli? Podpowiemy najlepsze rozwiązania. 

Czym różni się rowerek biegowy od tradycyjnego?

Jak wygląda rower dla dziecka, to wie każdy. Gdy jednak rowerek nie ma pedałów i łańcucha, oznacza to, że mamy do czynienia z rowerem biegowym dla dziecka. Rowerek biegowy pozbawiony jest pedałów, jest natomiast tak skonstruowany, by dziecko siedząc na siodełku, mogło odpychać się nóżkami od podłoża. W ten sposób może rozpędzić rowerek do znacznych prędkości, zjechać z górki, wjechać na wzniesienie, a przy tym panuje doskonale nad pojazdem, nie wywraca się, nie musi korzystać z bocznych kółek ani pomocy rodzica. 

Blog

Dlaczego dziecku potrzebny jest rowerek biegowy?

Rowerki biegowe cieszą się ogromnym powodzeniem wśród rodziców dzieci od ok. 18 miesięcy do 4 roku życia dziecka. To dzieci w tym wieku lubią, chcą i mogą jeździć na rowerze biegowym. Podczas jazdy maluch trenuje swój zmysł równowagi oraz harmonijnie rozwija mięśnie ciała. Inaczej jest np. w przypadku hulajnogi, gdy maluch zwykle stoi na jednej nodze a drugą się odpycha. Kiedy dziecko jeździ na rowerku z bocznymi kółkami, także często przechyla się na jedną stronę. Na rowerku biegowym dziecko musi znaleźć złoty środek i trzymać zawsze prostą pozycję. Silne mięśnie i rozwinięty zmysł równowagi przyspiesza naukę jazdy na tradycyjnym rowerku. Większość dzieci jeżdżących na rowerze biegowym o wiele sprawniej przesiada się na rower z pedałami. Brak pedałów w rowerze biegowym nie przeszkadza w jeździe, wręcz przeciwnie. Dziecko skupia się na tym, co najważniejsze: na kierowaniu, hamowaniu, na zachowaniu równowagi, na tym, by się nie przewrócić. Kiedy opanuje te umiejętności, może nauczyć się pedałować. Co ciekawe taki harmonijny rozwój ruchowy jest pomocny także w szkole. Dzieci takie szybciej uczą się czytać i pisać. 

Wielkość rowerka biegowego

Jaki rowerek biegowy kupić dla dziecka? Wielkość rowerka biegowego jest jednym z najważniejszych kryteriów. Rowerek dla dwulatka będzie różnił się od tego dla czterolatka. Podczas zakupów lub po zakupie rowerka biegowego online, rodzice powinni zwrócić uwagę na to, czy przy najniższym poziomie siodełka dziecko swobodnie sięga stopami do ziemi. Nóżka dziecka powinna być całkowicie oparta o podłoże, ponieważ to nogami dziecko się odpycha i często nogami hamuje. Bardzo ważne jest to, by maluch nie przechylał się podczas jazdy na jedną stronę, inaczej harmonijny rozwój całego ciała nie będzie możliwy. Kierownica rowerka powinna być w takim ułożeniu, by maluch był lekko pochylony do przodu lub siedział prosto tak, jak osoba dorosła na rowerze miejskim. Jeśli rower biegowy ma regulowane siedzisko i kierownicę, maluch będzie mógł jeździć na nim dłużej. Ważne jednak, by ciężar rowerka nie przekraczał 4 kilogramów. Zbyt ciężki nie spodoba się ani dziecku, ani rodzicom, którzy zapewne od czasu do czasu będą musieli rowerek nosić. 

Rowerek biegowy drewniany czy metalowy?

Drewniany czy metalowy — jaki rowerek biegowy będzie lepszy? Wybór materiału, z jakiego zrobiony jest rowerek ma drugorzędne znaczenie. Rowerki drewniane i metalowe mają takie same funkcje. Rowerek biegowy drewniany jest często lżejszy od metalowego, łatwiej go wziąć na spacer, a na szerokiej ramie często są naklejanie lub malowane kolorowe obrazki. Wadą rowerka biegowego z drewna jest zwykle mały zakres regulacji siodełka i kierownicy albo brak możliwości ustawienia poszczególnych elementów. Rowerki biegowe z metalu są bardziej wytrzymałe i zwrotniejsze, mają większy zakres regulacji, są jednak cięższe od biegówek z drewna. 

Blog

Rowerek biegowy na kołach piankowych czy pompowanych?

Rowerki biegowe posiadają niewielkie koła pompowane albo piankowe. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Koła pompowane w rowerze biegowym dla dziecka lepiej amortyzują podczas jazdy na nierównym podłożu, pochłaniają wstrząsy, ale też zapewniają lepszą przyczepność do podłoża. Dzięki możliwości regulacji ilości powietrza można minimalnie obniżyć wysokość zbyt dużego rowerka. Wiele rowerów biegowych z oponami pompowanymi z ciekawym bieżnikiem świetnie wygląda. Niestety opony pompowane są narażone na przebicie, ale w takim przypadku wystarczy użyć tradycyjnego zestawu naprawczego do opon i dętek. 

Koła z pianki są lżejsze, nie są narażone na przebicie, ale jednocześnie zapewniają mniejszą przyczepność do podłoża i bardziej przenoszą wszelkie wstrząsy na kierownicę. Jeśli się zniszczą, a to w sumie zdarza się bardzo rzadko, trzeba wymienić całe koło, nie da się bowiem naprawić opony. 

W takim razie, jaki rowerek biegowy wybrać? Możemy poradzić, by rodzice, których dzieci jeżdżą przede wszystkim po chodnikach, parkach, utwardzonych powierzchniach wybrali rower biegowy z oponami piankowymi. Są one też lżejsze, więc łatwiej wnosić rowerek na piętro do mieszkania. Jeśli pociecha jeździ szybko po piasku, lesie, łące, lepszy będzie dla niej rowerek biegowy z pompowanymi oponami. 

Jak dziecko hamuje na rowerku biegowym?

Wiele rowerków biegowych nie posiada żadnego hamulca. Jak to możliwe, że dziecko jednak zatrzymuje się przed przeszkodą? Podstawowym sposobem hamowania jest przyłożenie nóżek do ziemi. Dzieci hamują po prostu bucikami. Jeśli rower biegowy jest wyposażony w hamulec ręczny, to dziecko może wybrać sposób hamowania, który mu bardziej odpowiada. 

Gdzie kupić rowerek biegowy?

Skoro już wiesz, jaki rower biegowy dla dziecka kupić, sprawdź ofertę sprzedawców w Pricelesso. W Pricelesso możesz zrobić bezpieczne zakupy bez wychodzenia z domu, przeszukując tysiące ogłoszeń lub wstawiając swoje własne w dziale “kupię”. W Pricelesso nie brakuje ofert sprzedaży rowerów biegowych dla małych i większych dzieci. Znajdziesz tutaj zarówno metalowe, jak i drewniane  rowery biegowe i sprawisz swojemu dziecku ogromną radość. Pamiętaj, że niedługo Dzień Dziecka, ale rower biegowy jest także znakomitym prezentem na urodziny czy imieniny.