Twój Sportowy Serwis Ogłoszeniowy
Buty fitness - dlaczego są tak ważne podczas ćwiczeń?
09.10.2019r.

Buty fitness - dlaczego są tak ważne podczas ćwiczeń?

Obuwie sportowe jest tak uniwersalne, że nosimy je na co dzień. Nie ma chyba osoby, która nie posiada w swojej szafie chociaż jednej pary ulubionych trampek, tenisówek czy snickersów. Cenimy je za wygodę i trwałość, ale gdy zaczynamy uprawiać sport, staje się ono też niezwykle ważnym dodatkiem, które zmniejsza ryzyko powstawania kontuzji. Bez odpowiednich butów fitness nie można biegać, grać w kosza, w tenisa czy chodzić na siłownię lub zumbę. Jakie buty do ćwiczeń wybrać? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. 

Amortyzacja w obuwiu sportowym

Podczas stawiania kroków na podłożu, ciało poddawane jest wysokim obciążeniom. Cierpią zwłaszcza stawy stopy, kolan, bioder i cały kręgosłup. W dobrej jakości butach do ćwiczeń znajdować się powinny elementy neutralizujące wstrząsy podczas uderzania stopą o asfalt, leśną dróżkę czy posadzkę w klubie sportowym. System ten musi wspierać całą stopę od pięt po palce, gwarantując doskonałą amortyzację. Co ciekawe, nie każda osoba uprawiająca sport musi posiadać buty z wyszukanym systemem amortyzacji. Jest ona zbędna na przykład na siłowni. Przyda się natomiast podczas zumby albo ćwiczeń na stopniu fitness.

Blog

Dobór butów fitness do rodzaju sportu

Każdy rodzaj sportu wymaga innego obuwia. Jakie kupić buty na fitness, a jakie do biegania? Buty biegowe muszą być idealnie dopasowane do rozmiaru stopy oraz odpowiednio amortyzowane, by podczas biegania kręgosłup, kolana oraz stopy nie odczuwały nadmiernego obciążenia. Buty fitness do biegania trzeba też wybrać, uwzględniając powierzchnię, po jakiej będziemy się poruszać: inne będą odpowiednie do biegania w terenie, a inne na asfalt. 
Kiedy nasza aktywność sportowa ogranicza się do szybkiego chodu lub spacerowania, najważniejsza jest wygoda, mniej ważna natomiast intensywna amortyzacja. Musimy czuć się pewnie w obuwiu, ale nie należy kupować modeli lekko ciasnych. W większości butów sportowych stosowane są materiały syntetyczne, które układają się na stopie, ale nie rozbijają jak skóra. 

Jakie buty do ćwiczeń fitness i siłownię wybrać? Wszystko zależy od tego, na jakie zajęcia chodzimy. Jeśli przede wszystkim polegają one na skakaniu i bieganiu, najlepiej sprawdzi się obuwie typowo biegowe. Jeśli zaś trening polega na dźwiganiu ciężarów, możemy wybrać wygodne obuwie halowe, które nie porysuje podłogi. W przypadku zajęć typu joga, pilates, stretching z obuwia można zupełnie zrezygnować. 

Trening typu crossfit natomiast jest bardzo zróżnicowany i łączy ćwiczenia siłowe, gimnastyczne, dynamiczne, dlatego warto wybrać obuwie jak najbardziej uniwersalne. Ma mieć stabilną podeszwę, ale nie musi być bardzo dobrze amortyzowane, jak to biegowe. 

Buty do ćwiczeń pasujące do typu stopy - odpowiednia stabilizacja

Stabilizacja obuwia sportowego nie polega jednak na tym, by podczas stawiania nogi na podłożu czuć się pewnym. Buty dobrze stabilizujące stopę sprawiają, że nie wykrzywia się ona w żadną stronę. 

Bardzo często biegacze mają tzw. stopę pronującą, która samoczynnie się skręca. But fitness powinien temu zapobiegać, dając maksymalne podparcie łuku stopy. Tego typu buty często opisane są jako „motion-control”. 

Natomiast stopa supinacyjna ma wysokie podbicie, a podczas chodu lub biegu najbardziej obciążona jest jej zewnętrzna krawędź. Osoby z tego typu stopą powinny wybierać lekkie i bardzo elastyczne buty. 

Stopa neutralna wykonuje ruch prawidłowy i równomiernie obciąża całą stopę. Nie trzeba w takim przypadku szukać specjalistycznego obuwia. 

Blog

Konstrukcja markowego obuwia sportowego

Wszyscy wiemy, jak wygląda klasyczny but. Kiedy kupujemy codzienne pantofle, kierujemy się w pierwszej kolejności wyglądem butów, a następnie je przymierzamy. Muszą być wygodne. W przypadku butów fitness każdy element ma ogromne znaczenie dla sportowca, niezależnie od tego, czy jest on amatorem, czy zawodowcem. 

Buty fitness składają się z cholewki, czyli górnej części obejmującej stopy. W obuwiu sportowym są one najczęściej wykonane z miękkiej, przewiewnej i oddychającej siatki, która delikatnie rozciąga się i dopasowuje do stopy. Z kolei funkcją języka jest ochrona stopy przed działaniem mocno związanych sznurówek. Język musi być szeroki i miękki, równo układać się na stopie, by nie ograniczał ruchu i nie powodował dyskomfortu. Sznurówki oczywiście utrzymują but w stałej pozycji. W wielu butach, nawet tych teoretycznie idealnie dobranych, olbrzymie ważną funkcję spełnia zapiętek, który uszczelnia i stabilizuje stopy w bucie, chroniąc ja przed kontuzjami stawu skokowego oraz pięty. Podeszwa to ten element buta, który najbardziej wpływa na poziom jego amortyzacji. Bieżnik podeszwy najczęściej produkowany jest z trudnościeralnej gumy i gwarantuje odpowiedni kontakt sportowca z podłożem, od strony wewnętrznej zaś stosuje się na przykład amortyzujące pianki. Pianki mają liczne, mikroskopijne pęcherzyki, dzięki czemu podeszwa ugina się i przyjmuje na siebie ciężar, jaki towarzyszy uderzeniom stopy o podłoże. 

Modny wygląd butów damskich do fitnessu

Buty damskie do fitnessu mają być przede wszystkim maksymalnie wygodne, jednak wyraźnie można zauważyć, że sala ćwiczeń czy ścieżka do biegania nierzadko zamieniają się w rewię mody. Buty stają się elementem stroju, równie ważnym, jak wzorzyste legginsy czy bluzki fitness. Wśród najmodniejszych kolorów zawsze pojawia się czerń i biel. Neutralne odcienie pozwalają na dobranie obuwia do innych elementów stroju. Dużym powodzeniem cieszą się też buty z dodatkiem koloru złotego lub srebrnego albo w odcieniu pastelowego różu. 

Buty fitness nie tylko do biegania

To, że producenci proponują nie tylko wygodne, ale też estetyczne wizualnie buty fitness sprawiło, że zakładamy je nie tylko, by uprawiać sport. Propagowanie zdrowego stylu życia i aktywności fizycznej może odbywać się także na ulicy, a sportowy luz jest obecnie dobrze przyjmowany nawet wśród osób w wieku dojrzałym. Na stylizację z dresem i butami fitness można pozwolić sobie nawet w pracy. Buty fitness bardzo często mają nowoczesny design, pasują do jeansów i sportowych sukienek, a niebanalna kolorystyka ożywia cały strój. Co ciekawe, nie tylko kobiety zwracają uwagę na wygląd obuwia sportowego. Buty fitness męskie cieszą się równie dużym zainteresowaniem i stanowią nieodłączny element stroju weekendowego lub popołudniowego. Łatwo też wskazać markowe obuwie sportowe, które dzisiaj może być określane mianem „kultowego”, chociaż wcale nie kojarzy się z uprawianiem konkretnej dyscypliny sportowej. 

Gdzie kupić buty do ćwiczeń fitness?

Upragnione, wygodne buty fitness można kupić nie tylko w sklepie, ale także na platformie Pricelesso. Wśród wielu modeli markowego obuwia sportowego każdy znajdzie dla siebie buty do biegania, nordic walking, do ćwiczeń na siłowni lub aerobiku. Różnorodność kolorów, wzorów i rozmiarach jest ogromna, a ceny konkurencyjne w porównaniu z wieloma sklepami Internetowymi oraz stacjonarnymi.